Загальне
Сісевич М.Ю., Щербина О.А.
Київський національний університет будівництва і архітектури
Інтеграція Moodle із засобами проведення відеокоференцій
З системою Moodle вже давно і успішно використовується система проведення відеоконференцій з відкритим кодом BigBlueButton [1], яка має спеціальні плагіни для роботи з Moodle [2]. Крім того, BigBlueButton може підключатися до Moodle як елемент курсу Зовнішній інструмент [3], [4]. Навіть у безкоштовному акаунті MoodleCloud [5] користувачам надається сайт Moodle вже інтегрований з BigBlueButton.
Однак надійна і якісна робота BigBlueButton забезпечується лише за умови його встановлення на власному сервері, окремому від того, де встановлено Moodle. А це доступно не всім закладам освіти.
Зараз, під час карантину, потреба у засобах відеоконференцзв’язку значно зросла. Це обумовлює увагу до тих засобів, які дають змогу безкоштовно користуватися таким зв’язком тим, хто має власного сервера.
Тому метою цієї доповіді є порівняльний аналіз публічних сервісів відеоконференцій Zoom і Jitsi та засобів їх інтеграції з Moodle.
Zoom [6], [7].
В умовах карантину, коли спілкування з колегами, друзями, а також навчальний процес перейшов в режим онлайн, значно зросла популярність сервісу Zoom. Його використовують для лекцій, презентацій, дискусій, віртуальних робочих обговорень тощо.
Якщо навчальний заклад оплатив ліцензію на використання Zoom, то його студенти і співробітники мають доступ до розширених функцій програми. Усім іншим Zoom доступний у безкоштовній версії, що має більшість ключових функцій і дозволяє проводити необмежену кількість занять за участю до 100 студентів. Максимальна тривалість заняття – 40 хвилин.
Безкоштовна версія також дозволяє проводити необмежену кількість зустрічей зі студентами сам на сам. Для цього потрібно створити обліковий запис, але якщо установа має ліцензію, увійти в систему можна буде за обліковими даними єдиного входу.
Під час спілкування можна не тільки передавати відео з веб-камери, а й зображення зі свого екрану. Наприклад, лекцію можна супроводжувати показом презентації PowerPoint або демонстрацією будь-яких зображень на робочому столі викладача. Викладач має змогу надати студенту можливість виконати певні дії на комп’ютері викладача. Відповідь студента побачать всі учасники зустрічі. Також можна спільно використовувати дошку для малювання ескізів або написання математичних формул тощо.
У програмі доступна функція "Чат", яка дозволяє всім учасникам сеансу ділитися короткими текстовими повідомленнями з групою або в приватному порядку. Тут можна передавати файли групі або у приватні повідомлення.
Весь сеанс спілкування або його частину можна записати, натиснувши кнопку "Запис". Безкоштовна версія Zoom дозволяє зберігати файл відеозапису тільки на локальному комп’ютері, а ліцензійні версії дають змогу зберігати його в хмарі.
Крім того, Zoom дозволяє проводити анонімні або відкриті опитування респондентів заздалегідь або під час зустрічі. За допомогою цього інструменту можна попросити студентів, наприклад, оцінити заняття перед тим, як покинути конференцію, або опитати студентів для оцінки знань.
Ще однією цікавою функцією є "Кімнати обговорення". Вони дозволяють проводити обговорення в невеликих групах. Для них можуть бути встановлені обмеження за часом і таймер зворотного відліку. Організатор заняття може заходити в групи для участі або спостереження.
Є інструменти, які забезпечують потокову трансляцію сеансу Zoom на Facebook або YouTube. Це корисна функція для тих, хто планує читати лекції для дуже широкої аудиторії, або якщо є бажання провести відкриту дискусійну панель. Глядачі презентації можуть коментувати її через інструменти чату Facebook або YouTube; однак ця функція теж доступна тільки у ліцензійних версіях Zoom.
Zoom дає змогу наперед планувати зустрічі та запрошувати їх учасників, зокрема через спільне використання календарів.
Незважаючи на велику популярність Zoom, на цей сервіс є багато нарікань щодо забезпечення безпеки і конфіденційності. Деякі компанії відмовляються від застосування Zoom. Наприклад, компанія Ілона Маска SpaceX і NASA заборонили своїм співробітникам використовувати Zoom, при цьому SpaceX послався на "істотні проблеми конфіденційності та безпеки" та попередження від ФБР, яке закликає користувачів не публікувати зустрічі і не ділитися посиланнями у цій програмі.
Jitsi Meet [8], [9].
Jitsi Meet - це безкоштовне програмне забезпечення з відкритим кодом для відеоконференцзв'язку. Тобто, на відміну від Zoom, ми маємо змогу не тільки безкоштовно чи за плату користуватися публічними сервісами https://meet.jit.si/, https://8x8.vc/, а й розгорнути такий сервіс на власному сервері.
Платформа використовує відносно новий відкритий стандарт WebRTC для інтернет-комунікацій. Зауважимо, що саме цьому стандарту ми завдячуємо появі в текстовому редакторі Atto системи Moodle кнопок для запису звуку і відео:
Коли ви входите на сайт https://meet.jit.si/, система починає генерувати для вас вільні назви відеоконференцій, що складаються з наборів англійських слів. Якщо в цей момент натиснути кнопку Go, то ви перейдете за адресою, URL якої формується шляхом додавання згенерованої назви до адреси сайту наприклад: https://meet.jit.si/YourName. Це і є адреса виділеної вам «кімнати», яку треба повідомити студентам, щоб розпочати спілкування з ними. Десь реєструватися, вводити і запам’ятовувати якісь паролі тощо студентам не обов’язково. Хоча, якщо Ви бажаєте закріпити за собою цю назву, набути прав модератора конференції, планувати зустрічі зі студентами через спільне використання календарів, то краще таки викладачам і студентам створити собі облікові записи. Також якість зв’язку можна покращити, якщо для спілкування використовувати не браузер, а спеціальний застосунок, який система сама запропонує встановити на вашому комп’ютері або смартфоні.
Отже, щоб спілкуватися зі студентами через Jitsi, викладачу достатньо будь-яким способом повідомити їм адресу відеоконференції. Найпростіше – створити в своєму курсі Moodle ресурс типу URL з посиланням на цю адресу.
Якщо ви відкриєте це посилання на Android або iOS-пристрої, то будете перенаправлені в магазин додатків, де зможете безкоштновно завантажити клієнт Jitsi Meet. Як тільки він встановиться, з'явиться кнопка «продовжити», яка миттєво перенаправить вас до відеоконференції. Отже, вам нічого не потрібно робити, окрім як натиснути «завантажити» та «продовжити».
На настільному ПК з Windows, Mac або Linux вам знадобиться cучасний веб-браузер, що підтримує WebRTC: Firefox, Chromе, Microsoft Edge тощо.
Jitsi Meet - це більше, ніж просто платформа для відеодзвінків. В інтернет-браузері для настільних комп'ютерів передбачений загальний доступ до екрану і документів. У всіх додатках також є можливість прямої трансляції на YouTube і опція запису.
А як щодо безпеки? Можливість перейти за посиланням, щоб приєднатися до відеоконференції ... Адже це так легко. Хіба люди не можуть випадково приєднатися до однієї «кімнати» разом зі мною?
У теорії це можливо, але щоб уникнути таких ситуацій передбачена функція захисту «кімнати» відеоконференції паролем. Захист зникає, коли людина, що створила пароль, залишає відеоконференцію або видаляє його сама. Також можна зробити імена для «кімнат», які буде складно вгадати.
До речі, ще є і наскрізне шифрування! Для відеодзвінків один на один буде встановлено пряме однорангове з'єднання. Це неможливо при наявності більше двох осіб, тому великі конференц-дзвінки будуть направлятися через сервер Jitsi Videobridge, який передає аудіо / відеопотік кожної людини відразу всім іншим, а не мікшує їх.
Як вже зазначалося, програмний код сервера Jitsi знаходиться у відкритому доступі, отже, ви маєте змогу перевірити його самостійно, щоб знайти будь-які можливі проблеми з безпекою. Якщо ж ви встановите Jitsi на власному сервері, то зможете взяти на себе повний контроль над тим, хто отримає до нього доступ. В додатках є поля налаштувань, в яких ваші користувачі можуть легко ввести URL вашого власного сервера або будь-якого іншого сервера Jitsi Meet, який ви захочете використати. Очевидно, що зробити свій власний сервер буде трохи складніше, і вам доведеться заради цього понести певні витрати, але це ціна технологічної незалежності і свободи.
Існує дуже мало обмежень у використанні Jitsi Meet для відеодзвінків і відеоконференцій. Одним з найбільш значних обмежень є обчислювальна потужність вашого сервера і швидкість Інтернету. Jitsi Meet не обмежує кількість людей, які можуть приєднатися до відеоконференції одночасно, тому чим більше людей ви додасте, тим більша ймовірність того, що у вас виникнуть проблеми з ресурсами сервера.
Ще одним обмеженням є те, що немає такого роду повідомлень, які інформуватимуть вас про приєднання людини до «кімнати», якщо ви ще не перебуваєте в ній. Цього просто не вийде зробити без додавання горезвісних функцій реєстрації користувачів, чого розробники Jitsi прагнули уникнути.
Плагін Jitsi для Moodle [10]
Хоча, як зазначалось вище, для використання Jitsi на платформі Moodle достатньо створити ресурс типу URL з відповідним посиланням, однак встановлення і використання спеціального модуля [10] надає користувачам додатковий функціонал.
Цей модуль дозволяє створювати сеанси відеоконференції, повністю інтегровані в Moodle. Ці відеоконференції використовуватимуть ваше ім'я користувача Moodle та аватар у відеоконференціях.
Незалежно від того, чи ви використовуєте публічний сервер, що надається Jitsi (meet.jit.si), чи ваш власний, за допомогою цього плагіна ви можете створювати сеанси відеоконференцій у своїх курсах Moodle простим способом: спочатку прописати параметри сервера в налаштуваннях плагіна, а потім створювати в курсах діяльності Jitsi.
Модуль також дозволяє використовувати лексеми для надання дозволу на модерацію ролей, які ви хочете використовувати за допомогою mod / jitsi: moderation. (Для цієї опції необхідно мати власний сервер Jitsi з конфігурацією маркера). Заплануйте свої відео конференції вчасно і зробіть їх доступними за декілька хвилин. Крім того, сеанс відображатиметься в календарі Moodle.
Jitsi дозволяє записувати відеоконференції, здійснювати демонстрацію екрану, відображати статистики тощо. Всі ці параметри повністю сумісні з цим модулем, який встановлюється за допомогою стандартної процедури.
Налаштування модуля Jitsi:
Після встановлення модулю Jitsi на ваш сайт Moodle робити додаткові налаштування не обов’язково. Параметри, вказані там за замовчуванням, уже дозволяють вам працювати з публічним сервером Jitsi. Але краще після встановлення перевірити чи ці параметри правильно. Головним параметром є домен, його потрібно встановити так як показано на скріншоті. Інші параметри ви можете налаштувати за бажанням.
Налаштування діяльності Jitsi в курсі Moodle виглядає наступним чином:
Головне вказати ім’я сесії. Також за бажанням можна встановити дату та час проведення конференції. Інші параметри можна залишити за замовчуванням.
А так виглядає інтерфейс діяльності Jitsi:
1. Кількість підключених учасників
2. Вимкнення/увімкенння мікрофону та камери і клавіша завершення виклику
3. Розпочати демонстрацію екрану
4. Клавіша «Підняти руку» щоб викладач дав змогу відповісти
5. Чат
6. Показати учасників конференції
7. Переключити вигляд
Плагін Zoom meetings для Moodle [11]
встановлюється стандартним чином, однак його налаштування виявляється не зовсім простим. Спочатку треба зареєструватися на сайті [12], а потім вказати свої реєстраційні дані в налаштуваннях плагіна так, як описано на форумі [13] та показано в розміщених на ньому відеоінструкціях.
В результаті в списку діяльностей Moodle з’явиться елемент курсу Zoom meetings, скріншот з параметрами, які потрібно вказати можна побачити нижче:
Головне вказати ім’я діяльності. Також за бажанням можна встановити дату та час проведення конференції, її тривалість. Інші параметри можна залишити за замовчуванням.
Такий результат має бути після правильного налаштування діяльності
Інтерфейс програми:
На нашу думку, обидві програми можуть успішно використовуватися для навчання та роботи під час карантину і не тільки. Також ці програми добре інтегровані в Moodle. Головне їх правильно налаштувати.
Список використаних джерел
1. BigBlueButton. [Online]. Available: https://bigbluebutton.org/
2. Plugins. [Online]. Available:. https://moodle.org/plugins/?q=BigBlueButton
3. О.А. Щербина, "Learning Tools Interoperability – новий стандарт інтеграції для платформ дистанційного навчання", Інформаційні технології і засоби навчання, том 47, №3, с. 167–177, 2015.
4. О.А. Щербина, "Інтеграція Moodle з іншими платформами за допомогою стандарту LTI", Третя міжнародна науково-практична конференція «MoodleMoot Ukraine 2015. Теорія і практика використання системи управління навчанням Moodle». [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://2015.moodlemoot.in.ua/course/view.php?id=105
5. Moodle hosting from the people that make Moodle. [Online]. Available: https://moodlecloud.com/
6. Zoom. [Online]. Available: https://zoom.us/
7. Все про: як почати відеорозмову та не стати потім зіркою інтернету. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://happymonday.ua/vse-pro-zoom
8. Jitsi. [Online]. Available:.https://jitsi.org/
9. Jitsi Meet: опенсорсная альтернатива «шпионскому» видеоприложению Zoom. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://habr.com/ru/company/dcmiran/blog/494672/
10. Activities: Jitsi. [Online]. Available: https://moodle.org/plugins/mod_jitsi
11. Activities: Zoom meeting. [Online]. Available:. https://moodle.org/plugins/mod_zoom
12. Zoom. [Online]. Available:. https://us04web.zoom.us/
13. Установка плагина ZOOM. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://moodle.org/mod/forum/discuss.php?d=401278#p1624741